Haberler

3. Havalimanı olan İstanbul Yeni Havalimanı’nda 250 şirket uçacak.

20 Şubat 2017
3. Havalimanı olan İstanbul Yeni Havalimanı’nda 250 şirket uçacak.

Sadece ilk etabı 90 milyon yolcu kapasiteli olacak İstanbul Yeni Havalimanı’nda (3. havalimanı) 250 havayolu şirketi uçacak. İlk etabı açıldığında günde 2 bin uçağın inip kalkacağı yeni havalimanı henüz tamamlanmadan lale çiçeğinden ilham alınan Hava Trafik Kontrol Kulesi ve Teknik Binası tasarımı ile uluslararası ödül kazandı. 

İstanbul Yeni Havalimanı (3. havalimanı), İstanbul'un Avrupa yakasında, Karadeniz kıyısındaki Tayakadın ile Akpınar köyleri arasındaki 76,5 km2 alana yıllık 200 milyon yolcu kapasiteye çıkarılabilen terminali ile birbirinden bağımsız altı pisti olacak şekilde yapılacak. İnşa aşamasında olan havalimanının proje ismi İstanbul Yeni Havalimanı olarak belirlenmesine karşın, tamamlandığında bu ismin değişeceği bilgisi basında yer almıştır. Yeni havalimanı için yapılan İhaleyi 3 Mayıs 2013'te İGA yatırımcılarının oluşturduğu; Cengiz, Mapa, Limak, Kolin, Kalyon Ortak Girişim Grubu (OGG) Cumhuriyet tarihinin en yüksek teklifi olan 22.152 milyar Avro’luk bir teklif ile kazandı. İhalenin ardından projenin temeli 7 Haziran 2014 tarihinde atıldı.

Tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak İstanbul Yeni Havalimanı’nın inşaat çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Havalimanının ilk etabının, belirtilen tarih olan 26 Şubat 2018’e yetiştirilmesi bekleniyor.

 

www.hurriyet.com.tr